על מה הוא אמר לי תודה כשהגיע המשבר

בזמן שכל המתחרים והחברים בתחום שלו, מצאו את עצמם במשבר הקורונה, הוא התקשר להגיד לי תודה. תכנון פיננסי שהתחלנו 5 שנים לפני כן, עזר לו לעבור את המשבר הנוכחי בקלות רבה יותר.

מקצוען אמיתי יודע לחזות את העתיד. מקצוען בפיננסים לא מתכונן למצבי חירום, אלא דואג לצמצם אותם ולנטרל אותם מלכתחילה.

משבר הקורונה היכה בשוק, והרבה אנשים מצאו את עצמם לא מוכנים להתמודד עם משבר, שבו יש כמעט סגר על המשק, ואוסרים על התקהלות של אנשים או אפילו על הגעה למקום עבודה, שליחת אנשים ועובדים הביתה לחופשה ללא תשלום ועוד דברים כאלה ואחרים.

למרות כל זאת ממש בתחילת המשבר, כאשר התחילו להתבטל טיסות, התקשר אלי לקוח, שיש לו חברה לטיולים מיוחדים לחו"ל, ואמר לי שני דברים.

הדבר הראשון זה, שבוטלו כל הטיולים לשישה החודשים הבאים, והוא מצא את עצמו עם הכנסה אבודה של חצי שנה, כלומר הכנסה של חצי שנה שהוא איבד ברגע אחד.

הוא סיפר לי, שכתוצאת מביטול הטיולים הוא נשאר עם כרטיסים למופעים, מלונות שהוזמנו ועוד שרותי קרקע נוספים ביעדים שונים בעולם עם נזק של מאות אלפי דולרים.

הדבר השני שהוא אמר לי זה, שהוא רוצה להודות לי, משום שלפני חמש שנים הצלחתי לשכנע את אבא שלו, שבזמנו ניהל את העסק, לפתוח קרן מיוחדת למצבי משבר.

למרות שליכאורה לא היה את הכסף לשים בצד, כתבתי תוכנית מיוחדת לטיפול בפיננסים, שתאפשר גם צמיחה וגם לשים את הכסף בצד.

במהלך השנים הללו הוא הקפיד כל חודש ליישם את התוכנית ולצבור כסף בצד, תוך כדי שהוא דוחף את המכירות כלפי מעלה בצורה חסרת פשרות.

עכשיו, בשעת המשבר, כשכל החברים שלו למקצוע בתחום שלו שלחו מיידית את כל העובדים הביתה ויצאו לגמרי מהמשחק, כי לא היו להם משאבים לטפל בכזה משבר, הוא נמצא עכשיו במצב שיש לו כמה מאות אלפי שקלים בקרן המיוחדת הזו, שאיתם הוא יכול לתמרן במהלך המשבר, או להכין את עצמו ליציאה מהמשבר לכשיסתיים.

לא משנה כמה כסף אתה מכניס, כל עוד אתה מכניס כסף אתה חייב לשים חלק מהכסף בצד (לחשבון בנק נפרד. לא בחיסכון), כדי לשמור את הכסף הרחק מהישג ידך, או הישג ידם של אלה שיכולים לבזבז לך את הכסף, גם אם אין להם גישה ישירה לחשבון הבנק שלך.

אם תרצה עזרה בלהרכיב תוכנית כזאת, אתה מוזמן לפנות אלי ואשמח לעזור לך.

עפר פלאוט
מנכ"ל אקפדיטור מאיץ עסקים בע"מ